Z kalendarza wydarzeń Stowarzyszenia Seniorów w Gminie Kamienica

Treść
„Trzymaj się ludzi myślących pozytywnie,
unikaj pesymistów,
do optymistów świat należy''!
Nie zważając na trudności i ograniczenia wieku, seniorzy w okresie letnim mocno zaangażowali się w różnorodne działania na rzecz środowiska, kultywowania tradycji i promowania gminy.
W czerwcu stowarzyszenie seniorów przystąpiło do konkursu, otrzymując nominację w VI Plebiscycie „O nagrodę Społeczno - Kulturalnego Towarzystwa Sądeczanin". Nominowana została również członkini stowarzyszenia Józefa Wierzycka. Podczas gali finałowej plebiscytu w Starym Sączu zaprezentowała się grupa artystyczna seniorów, której występ publiczność nagrodziła gromkimi brawami.
10 czerwca grupa seniorów wzięła udział w XII Parafialnym Festynie Rodzinnym, gdzie wspólnie z uczniami klasy 3 SP nr 1 w Kamienicy pod nadzorem mgr Elżbiety Bednarczyk, przedstawiła teatrzyk pt. „Kopciuszek". Była to kontynuacja współpracy międzypokoleniowej seniorów z placówkami oświatowymi gminy.
Na loterię fantową festynu seniorki podarowały przedmioty i własnoręcznie wykonane prace artystyczne.
Członkowie stowarzyszenia wierni tradycji regionalnej, wzięli udział w Gminnych Dożynkach w Zalesiu. Grupa artystyczna zaprezentowała widzom repertuar wokalny folklorystyczno-patriotyczny. Podczas uroczystości zorganizowana została wystawa rękodzieła artystycznego seniorek. Udział w dożynkach okazał się miłą niespodzianką - stowarzyszenie uzyskało I miejsce w konkursie na najlepsze, tradycyjne ciasto z owocami.
Wakacyjny czas stał się okazją do podróżowania. W czerwcu podczas dwudniowej wycieczki do Wiednia seniorzy poznawali piękną stolicę Austrii. Zamek Schonbrun z kompleksem ogrodowym, Belweder, Hundert Waser Haus, ogrody różane, plac Marii Teresy, Katedra św. Stefana to miejsca wprawiające w zachwyt zwiedzających.
W planie wycieczki nie mogło zabraknąć wzgórza Kahlenberg, miejsca z którego w 1683 roku król polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami. Wzgórze jest „kawałkiem polskiej ziemi", z polskim kościołem pw. św. Józefa. W świątyni mieści się izba upamiętniająca wielkie zwycięstwo władcy. Tutaj też przed obrazem Czarnej Madonny modlił się św. Jan Paweł II podczas obchodów 300-lecia zwycięskiej bitwy.
Druga wycieczka odbyła się w sierpniu. Na zaproszenie zaprzyjaźnionego Klubu Seniora i Burmistrza z Biecza, kamieniczanie zwiedzali urokliwe, bogate w historię miasto pełne starych i pięknych zabytków: Ratusz, Kolegiatę Bożego Ciała, średniowieczne mury miejskie, ,,Starą Aptekę", basztę kowalską i inne.
Seniorzy zwiedzili również przepiękny, gotycki kościół z około 1500 roku pw. św. Michała Archanioła w Binarowej. Jest to jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków drewnianego budownictwa sakralnego w Polsce, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największym zaś skarbem świątyni jest słynący cudami obraz Matki Bożej Piaskowej. Pobyt w Bieczu zakończył się wspólnym biesiadowaniem grup senioralnych. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał upominki; książki, foldery o Bieczu i okolicach oraz tradycyjne, bieckie pierniki kasztelańskie.
Dziękujemy Burmistrzowi Biecza Mirosławowi Wędrychowiczowi za ufundowanie wstępów do zwiedzanych obiektów i upominki oraz Seniorom za serdeczne przyjęcie.
Wyjazd do Biecza był rewizytą. Bieczanie odwiedzili Kamienicę w czerwcu, uczestnicząc m.in. w Parafialnym Festynie Rodzinnym.
Koordynatorami spotkań były: Pani Łucja Wojewodzic z Biecza i Pani Zofia Kuchnia z Kamienicy.
Dzięki uzyskanej dotacji z Urzędu Gminy oraz przychylności Wójta Władysława Sadowskiego i Rady Gminy, stowarzyszenie może prowadzić i rozwijać swoją działalność, za co serdecznie dziękujemy!
Zarząd Stowarzyszenia