Przejdź do stopki

Nagrodzeni na Limanowskiej Słazie

Nagrodzeni na Limanowskiej Słazie

Treść

Pięknie zaprezentowali się artyści ludowi z naszej gminy podczas 42. Festiwalu Folklorystycznego Limanowska Słaza, zostając laureatami tej artystycznej imprezy.

W dniach od 3 - 6 listopada br., w Limanowskim Domu Kultury odbywał się Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza”. Podczas 42. edycji festiwalu przed komisją konkursową i publicznością wystąpiło 718 wykonawców, spośród których liczne grono stanowili artyści ludowi z gminy Kamienica.

Występujących oceniała komisja w składzie:  Aleksandra Szurmiak-Bogucka - etnomuzykolog, Benedykt Kafel - etnograf, Artur Czesak - językoznawca oraz Marek Harbaczewski - choreograf.

Przedstawiciele naszej gminy zdobyli w poszczególnych kategoriach następujące miejsca:

GAWĘDZIARZE

Kategoria młodzieżowa: I miejsce - Monika Cepielik z Zasadnego.

Kategoria dziecięca: II miejsce - Karolina Podgórni z Kamienicy.

GRUPY ŚPIEWACZE

Kategoria dorosłych: I miejsce - Żeńska Grupa Śpiewacza GORCE z Kamienicy (Anna Drabik, Karolina Czerwińska, Elżbieta Citak, Maria Dudzik, Irena Hyrc).

Ponadto komisja zakwalifikowała Grupę Śpiewaczą GORCE na 51. Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, który odbędzie się w sierpniu 2017 r. 


INSTRUMENTALIŚCI LUDOWI  

Kategoria dziecięca: I miejsce - Kacper Dudzik z Kamienicy.

MUZYKI LUDOWE

Kategoria dziecięca: I miejsce - Muzyka SMYCKI z Kamienicy.

ZESPOŁY REGIONALNE

Kategoria dorosłych: III miejsce - Zespół Regionalny GORCE, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kamienicy za program „Z wióchom na Jana”.

W protokole konkursowym komisja podkreśliła duże znaczenie festiwalu folklorystycznego „Limanowska Słaza” dla aktywizacji ruchu regionalnego Ziemi Limanowskiej. - Cieszy nas duża liczba uczestników, pojawianie się nowych, młodych wykonawców i liczny udział publiczności w koncertach „Limanowskiej Słazy”. Zwracamy uwagę, aby bardziej zadbać o dopracowanie gwarowej formy tekstów zarówno śpiewanych, jak i mówionych - poinformowała komisja. -  Wieloletni warsztatowy charakter festiwalu w widoczny sposób przyczynił się do stale wzrastającego merytoryczno-artystycznego poziomu występujących grup i wszystkich wykonawców. Występy na scenie Limanowskiego Domu Kultury stały się w dzisiejszym czasie sposobem przekazywania tradycji pokoleniom urodzonym już w XXI wieku. Dzięki temu ruch folklorystyczny Powiatu Limanowskiego w swojej większości jest przykładowy w skali Małopolski. Należy tylko mieć nadzieję, że ta z niemałym trudem wypracowana forma prezentacji i doskonalenia warsztatu będzie kontynuowana.

Źródło: LDK

 

Menu
Informacje
2108256