Przejdź do stopki

Jest szansa na powstanie zintegrowanego wspólnego węzła przesiadkowego w Limanowej

Treść

7 kwietnia br., w godzinach popołudniowych, na spotkaniu roboczym spotkały się trzy strony upoważnione, by uzyskać porozumienie w sprawie zintegrowanego centralnego węzła przesiadkowego w Limanowej. Powiat Limanowski, reprezentowali Jan Puchała, Starosta Limanowski, Wicestarosta - Mieczysław Uryga, Dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu - Wioletta Szubryt oraz Dyrektor PZD - Marek Urbański. Stronę Miasta Limanowa reprezentował Wiceburmistrz - Wacław Zoń wraz z Przewodniczącą Rady Miasta - Jolantą Juszkiewicz. Byli i sami zainteresowani, czyli liczne grono limanowskich przewoźników na czele z Bogumiłem Pietruchą i Janem Sułkowskim.

Spotkanie otworzył Jan Puchała, który  powitał wszystkich uczestników, w tym przewoźników. - Zawsze byłem za tym, by Miasto Limanowa miało jeden zintegrowany węzeł przesiadkowy – zaczął Starosta Limanowski. – Cieszę się, że po tylu latach konfliktu na linii miasto - przewoźnicy, władze miasta wystąpiły ze słuszną propozycją budowy nowego zintegrowanego wspólnego węzła przesiadkowego w Limanowej, który umożliwi mieszkańcom i podróżnym dostępność do wszystkich linii komunikacyjnych poprzez tzw. punkt centralny.

Dodatkowo podkreślił, że jeśli ten dworzec będzie w rękach samorządu, przewoźnicy będą czuć się bezpiecznie. - Musi być zgoda między przewoźnikami a samorządem miasta oraz między powiatem a miastem - apelował Starosta. - Dziękuję, że władze miasta chcą zrobić porządek w kwestii dworca. Mam nadzieję, że wypracujemy dziś kompromis, tak, by wszystkie strony dogadały się.

Jak poinformował Wacław Zoń, na dzień dzisiejszy Urząd Miasta Limanowa ma podpisaną umowę z firmą Pasyk & Gawron, w zapisie której zawarty jest brak wpływu na zarządzanie dworcem. – Chcemy dojść do porozumienia z przewoźnikami, by wieloletni konflikt zakończył się budową Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego w Limanowej – zaapelował wiceburmistrz Limanowej. – Do końca maja br., złożony zostanie wniosek do Urzędu Marszałkowskiego, w ramach którego będziemy ubiegać się o środki na dofinansowanie do tej budowy. Nowy dworzec powstałby przy rondzie. Nie byłby on dużym obiektem, ale wystarczy na rozmieszczenie wszystkich kursów.   

Głos w sprawie, zabrali także i przewoźnicy. – Dobrze się stało, że od 2012 roku w końcu możemy znaleźć wspólne stanowisko i doprowadzić sprawę przystanków do szczęśliwego końca – mówił Jan Sułkowski, jeden z przewoźników.

W trakcie negocjacji, Wacław Zoń, wiceburmistrz miasta Limanowa zadeklarował, że jeśli miasto będzie zarządcą proponowanej inwestycji, to gwarantuje przewoźnikom maksymalnie symboliczną złotówkę za wjazd na powstający tzw. węzeł przesiadkowy.

Bogumił Pietrucha, przewoźnik - poprosił wiceburmistrza o jednoznacznie zweryfikowanie nazewnictwa dotyczącego budowy nowego obiektu. – Proszę o określenie czy będzie to punkt początkowy, końcowy czy przelotowy. To bardzo ważne, aby nazwany zostały fachowo przystanek węzła przesiadkowego, bo to ma znaczenie. Nam zależy, aby był to wspólny punkt przesiadkowy.

Wacław Zoń zapewnił także przewoźników o stałej umowie między samorządem i przewoźnikami na okres około 6 lat, czyli na czas budowy i trwania projektu. Dodatkowo zapewnił, że jeśli Urząd Miasta nie uzyska dofinansowania ze środków unijnych, przekaże finanse na ten cel z budżetu na 2017 rok. Szacunkowy koszt Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego w Limanowej to około 1 milion złotych.

Aktualnie prowadzone są działania przez Powiatowy Zarząd Dróg w Limanowej, mające na celu umiejscowienie na wszystkich przystankach tablic informacyjnych o rozkładach jazdy ze wskazaniem przewoźnika, linii i godziny odjazdu na drogach powiatowych Powiatu Limanowskiego. – Chcemy w partnerstwie z gminami, doprowadzić do ładu przystanki na terenie powiatu, byście państwo mieli pełny ich wykaz i mogli z nich korzystać – zapewnił Marek Urbański, Dyrektor PZD w Limanowej.

Na zakończenie spotkania Starosta Limanowski, Jan Puchała zadeklarował, że wraz z Zarządem Powiatu zrobi wszystko, aby to co zostało na dzisiejszym spotkaniu ustalone stało się faktem. – Jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu, że od wielu lat po raz pierwszy zarówno władze Miasta Limanowa jak i przewoźnicy, doszli do porozumienia w sprawie centralnego zintegrowanego węzła przesiadkowego (dworca) i mam nadzieję, że żadna ze stron nie wycofa się z podjętych dzisiaj uzgodnień. Wierzę, że dalej wspólnie będziemy kontynuować trójstronny dialog i porozumienie.

Jan Puchała dopowiedział, że na najbliższym posiedzeniu Zarządu Powiatu, przeanalizuje propozycję porozumienia jakie przesłał burmistrz, w sprawie realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego w Limanowej”, które ma stanowić własność Miasta Limanowa.

Zintegrowany węzeł przesiadkowy będzie służyć jako ogólnodostępny publiczny dworzec wraz z przystankami dla celu koncentracji linii komunikacyjnych w przewozach miejskich, powiatowych, wojewódzkich celem umożliwienia pasażerom możliwości korzystania z dostępnych linii komunikacyjnych.

Źródło/foto: Starostwo Powiatowe w Limanowej

 

 

 

 

Menu
Informacje
2108401