Przejdź do stopki

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów uchylający rozporządzenie w sprawie utworzenia gminy Szczawa

Treść

Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji, w zakładce Rządowy Proces Legislacyjny, został opublikowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów uchylającego rozporządzenie w sprawie utworzenia gminy Szczawa i gminy Grabówka.

- Na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1515) zarządza się, co następuje: 

§ 1. Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 lipca 2015 r. w sprawie utworzenia gminy Szczawa i gminy Grabówka (Dz. U. poz. 1085). 

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia -  brzmi tekst projektu rozporządzenia. 

 

- Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 lipca 2015 r. w sprawie utworzenia gminy Szczawa i gminy Grabówka (Dz. U. poz. 1085) z dniem 1 stycznia 2016 r. w województwie małopolskim powstanie gmina Szczawa (z dotychczasowego obszaru gminy Kamienica), a w województwie podlaskim - gmina Grabówka (z dotychczasowego obszaru gminy Supraśl). Na mocy § 2 pkt 1 ww. rozporządzenia gmina Szczawa obejmowałaby obręb ewidencyjny Szczawa oraz część obrębu Kamienica i Zasadne, o łącznej powierzchni: 4238,53 ha i liczyła 2019 mieszkańców.

- …Minister właściwy do spraw administracji publicznej projektując ww. zmiany w podziale terytorialnym państwa przeprowadził procedurę wynikającą z przepisów art. 4a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1515), występując o opinie do organów stanowiących gminy Kamienica i gminy Supraśl. Ww. zmiany w podziale terytorialnym wymagają jednak uchylenia. Przemawiają za tym następujące okoliczności:

Odnośnie zmian dot. gminy Szczawa, należy zauważyć, że we wrześniu 2013 r. na terenie gminy Kamienica zostało przeprowadzone referendum gminne w sprawie podziału gminy Kamienica. Na 5833 mieszkańców uprawnionych do głosowania, udział wzięły 792 osoby. Tym samym frekwencja wyniosła 13,58%. Zgodnie z art. 55 ustawy o referendum lokalnym, referendum jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30% uprawnionych. W związku z powyższym, referendum przeprowadzone w gminie Kamienica jest nieważne. Z uwagi na wcześniej przeprowadzone referendum Rada Gminy w Kamienicy nie była zobowiązana do przeprowadzenia dodatkowych konsultacji, co wynika z art. 4a ust 4 ww. ustawy o samorządzie gminnym. Dlatego też, w dniu 27 marca 2015 r. Rada Gminy Kamienica podjęła uchwałę, w której wyraziła negatywną opinię w sprawie utworzenia gminy Szczawa z obecnego obszaru gminy Kamienica. Ponadto, Rada Powiatu Limanowskiego w rezolucji z dnia 26 marca 2015 r. wyraziła swoją dezaprobatę dla inicjatywy utworzenia gminy Szczawa z dotychczasowego obszaru gminy Kamienica. Do ministra właściwego do spraw administracji publicznej wpłynął także protest mieszkańców sołectwa Zasadne, a także negatywna opinia Dyrektora Gorczańskiego Parku Narodowego w sprawie utworzenia gminy Szczawa. Z opinii przygotowanej przez Wojewodę Małopolskiego wynika, że utworzenie nowej gminy Szczawa, poprzez podział gminy Kamienica prowadzi niewątpliwie do ograniczenia potencjału obecnej gminy Kamienica i do powstania jeszcze słabszej nowej gminy Szczawa, o najmniejszej liczbie mieszkańców w województwie małopolskim.

- …W związku z powyższym, Rada Ministrów, po ponownej analizie sprawy dot. utworzenia gminy Szczawa i gminy Grabówka, postanowiła zweryfikować podjętą w dniu 28 lipca 2015 r. decyzję. Tym samym projekt niniejszego rozporządzenia uchyla rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 lipca 2015 r. w sprawie utworzenia gminy Szczawa i gminy Grabówka (Dz. U. poz. 1085). Należy podkreślić, że rozporządzenia powinno wejść w życie najpóźniej do 31 grudnia 2015 r. - czytamy w uzasadnieniu.

Projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych oraz służb: ABW, Agencji Wywiadu, CBA, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, które mogą do niego wnosić uwagi do 4 grudnia 2015 r. 

- Wyznaczenie krótkiego terminu na zgłoszenie uwag wynika z potrzeby zapewnienia wejścia w życie rozporządzenia najpóźniej do dnia 31 grudnia 2015 r. Jednocześnie uprzejmie informuję, iż brak stanowiska we wskazanym terminie pozwolę sobie uznać za akceptację projektu - napisał z upoważnienia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Sebastian Chwałek, Podsekretarz Stanu.

Projekt jest także dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na stronie:

http://bip.msw.gov.pl/bip/projekty-aktow-prawnyc/2015/23813,msw.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu
Informacje
2108539