Przejdź do stopki

Z pielgrzymką do Ziemi Świętej

Z pielgrzymką do Ziemi Świętej

Treść

W dniach 16 - 24 października br. 44 osoby uczestniczyły w pielgrzymce parafialnej z Kamienicy do Ziemi Świętej. Organizatorem i duchowym opiekunem był ks. Marcin Kawa, a przewodnikiem po Izraelu ks. dr Bogusław Seremet.

- W Ziemi Świętej byliśmy przez osiem dni. Pielgrzymka do korzeni i fundamentów naszej chrześcijańskiej wiary prowadziła przez Kane Galilejską, Nazaret,  Betlejem, Ein Karem, Jerozolimę, Jerycho, Emaus, Morze Martwe, Górę Tabor, Kafarnaum i Jezioro Galilejskie. Miejsca po których pielgrzymowaliśmy przeplatały się ze słowami z Pisma Świętego odsłaniając przed nami wydarzenia sprzed 2 tysięcy lat. Mimo wielu wspaniałych przeżyć, każdy na długo zapamięta wydarzenia, które do tej pory były mu znane z Ewangelii, a które w Ziemi Świętej mógł osobiście zobaczyć -  opowiada Karolina Syjud.

- Jednym z początkowych miejscem była Kana Galilejska, w której obecne na pielgrzymce małżeństwa ( 8 par) odnowiły przyrzeczenia małżeńskie: ślubując sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. W kolejnych dniach odwiedziliśmy m.in. Bazylikę Zwiastowania w Nazarecie, gdzie Maryja powiedziała Bogu swoje Fiat: «Oto Ja Służebnica Pańska, niech Mi się stanie według Twego Słowa!». Następnie przeszliśmy przez zatłoczone uliczki Jerozolimy, rozważając poszczególne stacje Drogi Krzyżowej. Chociaż na uliczkach kwitł handel, a kupiecki zgiełk nie pozwalał skupić się na modlitwie to każdy miał świadomość, że  idzie drogą Jezusa niosącego krzyż. Nabożeństwo drogi krzyżowej zakończyliśmy w Bazylice Grobu Pańskiego, gdzie również znajduje się miejsce ukrzyżowania Jezusa. Będąc w Starym Mieście Jerozolimy zatrzymaliśmy się  w najświętszym miejscu dla współczesnych Żydów - przy Ścianie Płaczu. Doświadczając dramatu i cierpienia narodu wybranego nie mogło nas zabraknąć w muzeum holokaustu Yad Vashem, które jest pomnikiem poświęconym żydowskim ofiarom II wojny światowej. Szczególne dla każdego chrześcijanina jest Betlejem miejsce narodzenia Dzieciątka Jezus. To właśnie w Betlejem na Polu Pasterzy, na zakończenie mszy świętej zabrzmiała nasza góralska kolęda: Hej ponad regle turnice- jako wyraz duchowego łączenia się ze wspólnotą parafialną Kamienicy. Świadome odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w rzece Jordan, Ogród Oliwny, Góra Błogosławieństw, Góra Tabor i Kafarnaum to miejsca szczególnie związane z publicznym życiem i nauczaniem Jezusa Chrystusa. Ostatnim punktem pielgrzymki była Ryba Św. Piotra i niezapomniany rejs statkiem po Jeziorze Galilejskim. Ku naszemu zaskoczeniu kapitan statku przy wspólnym odśpiewaniu Hymnu Narodowego wciągnął na maszt flagę Narodu Polskiego. Codzienna msza święta odprawiana w świętych miejscach, modlitwa oraz doświadczenie bliskiej relacji z Bogiem na nowo wzmocniły naszą wiarę zachęcając do dawania świadectwa innym - relacjonuje dalej.

- Droga śladami kart Nowego Testamentu daje możliwość zbliżenia się, a nawet dotknięcia historii zbawienia, ale przede wszystkim stanowi drogę wewnętrznej przemiany. Dlatego w tym miejscu pragniemy złożyć serdeczne podziękowania i wyrazy uznania dla księdza Marcina Kawy za zorganizowanie pielgrzymki do Ziemi Świętej. To co dobre szybko się kończy. Dla każdego z nas uczestników tego wyjazdu dopiero się zaczęło… świadome słuchanie Słowa Bożego i częstsze sięganie po lekturę Pisma Świętego - do czego zachęcali nas w ostatnim kazaniu ks. Przewodnik Bogusław i ks. Marcin -  to będą też widoczne owoce tego wyjazdu - naszych rekolekcji w Ojczyźnie Jezusa - dodaje.

 

 

 

 

Menu
Informacje
2108589